Airmar B175L Bronze 20 Degree Thru-Hull 1kW f/Garmin w/8-Pin Connector [B175C-20-L-8G]
Airmar
SKU:
AM-108808
Weight:
11.60 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
MPN:
B175C-20-L-8G
B175L Bronze 20 Degree Thru-Hull 1kW for Garmin with 8-Pin Connector
Airmar’s low-profile, Chirp-ready transducers are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The B175L transmits across low frequencies from 40 to 60 kHz, delivering excellent coverage and tracking. This transducer has up to 20 kHz of total bandwidth in just one installation for tremendous deep-water performance.
Features:
  • Garmin 8-Pin Mix & Match Cable for Chirp Transducers
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power for great deep-water performance
  • Low frequency: 40 to 60 kHz
  • 32° to 21° beamwidth
  • Maximum depth of 762 m (2500')
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Bronze housing for use in a fiberglass or wood hull
  • Also available in a stainless steel housing (SS175L) for use with all hull materials
  • Patented Xducer ID® technology
Specifications:
  • Power Rating: 1 kW
  • Max Deadrise Angle: 24°
  • Housing: Bronze
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4"), Metal hull 105 mm (4-1/8")
  • Usable Shaft Length: 71 mm (2.80")