Airmar B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20 Chirp Thru-Hull Transducer f/12-Pin Garmin [B175C-20-MW-12G]
Airmar
SKU:
AM-103573
Weight:
10.70 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
MPN:
B175C-20-MW-12G
B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20° Chirp Thru-Hull Transducer f/12-Pin Garmin175MW Med Ultra Wide 20 Degree, 1KW Chirp Thru-hull Transducer with 12 Pin Connector for Garmin
The B175MW Tilted Element Thru-hull is a 1 kW transducer housed in one of AIRMAR’s most popular Tilted Element housings which includes a ceramic element fixed at a 20° angle. Because the transducer is installed almost flush with the hull, the tilted element corrects for the hull deadrise and orients the ceramic element vertically to ensure maximum echo returns to the transducer.
Features:
  • Fixed 20° tilted version for 16° to 24° hull deadrise
  • 12 Pin Connector for Garmin FishFinders
  • Depth and fast-response water-temperature sensor
  • 1 kW with depth tracking down to 400 m (1,300#39;)
  • Medium frequency: 60-100 kHz
  • 57° to 73° beamwidth (port/starboard)
  • 16° average fore/aft
  • 40 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Medium frequency for superior mid-depth performance and excellent fish-target separation
  • Bronze housing for use on stepped, planing, or displacement hull
  • Low-profile, thru-hull housing yields good resolution at speed when installed properly
  • Exclusive Xducer ID® technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 9 m (30'), 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Garmin 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Display Connector: 12G
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: 95 mm (3-3/4")
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise Angle: 24°
  • Max Depth: 400 m (1300')
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Medium Frequency: 60-100 kHz
  • Medium Frequency Beamwidth: 57° to 73° (Port/Starboard) X 16° average (Fore/Aft)
  • Medium-Wide Beamwidth: 57° to 73° beam p/s 16° average f/a
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 1 kW
  • Single or Dual Frequency: Single
  • Tilt Angle: 20°
  • Tilted Element: Yes
  • Water Temperature: -10° to 40°C (14° to 104°F)