Airmar DT800 NMEA 2000 Thru-Hull Tilted Element Smart Sensor - 20 [DT820PV-235-N2]
Airmar
SKU:
AM-70692
UPC:
Weight:
2.30 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
MPN:
DT820PV-235-N2
DT800 NMEA 2000 Thru-Hull Tilted Element Smart Sensor - 20°
  • Function: Depth / Temperature, Material: Plastic, Fixed Tilt Angle: 20°
  • Frequency: 235 kHz, Cone: 12°, Power: 100 Watts RMS
  • Connector: 5-Pin NMEA 2000
Features:
  • Available in fixed 0°, 12° or 20° tilt – perfect for power and sail boat applications
  • Designed with Airmar's exclusive Broadband Ceramic Technology, 235 kHz element improves resolution without sacrificing sensitivity
  • 235 kHz frequency prevents mutual interference with other echo sounders on vessel
Specifications:
  • Mount: Thru-hull
  • Fixed Element Tilt Angle: 20° (for 16° - 24° hull deadrise)
  • Housing Material: Plastic
  • Connector: 5-pin NMEA 2000®
  • Cable Length: 20 ft.
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 12°
  • Power: 100 Watts RMS
  • Depth Sensor Range: 1.6 - 594 ft.
  • Acoustic Window Material: Urethane
  • Compatible Hull Materials: Fiberglass or metal
  • Hole Diameter for Installation: 2"
  • Dimensions: 4.92" H x 2.94" OD