Airmar
SKU:
AM-91424
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
MPN:
TM265C-LM-12F
TM265C-LM-12F Transom Mount Transducer with 12-Pin Connector for Furuno TZT12F, TZT16F & TZT19F
Rely on Airmar's broadband transducers for the ultimate fishing mission! Whether you're a commercial fisherman, charter captain, or tournament angler, there's a new game in town. Traditional marine fishfinders operate at discreet frequencies such as 50 kHz and 200 kHz, use relatively short-duration pulses, and use narrowband sonar transducers. In contrast, CHIRP uses a precise sweep pattern of many frequencies within a long-duration transmits pulse from a broadband transducer, so the equivalent sound energy transmitted into the water is 10 to 1,000 times greater than a conventional marine fishfinder.
Low & Medium-Frequency (LM)
Low—Chirps from 42 kHz to 65 kHz, 25° to 16° beamwidth
Medium—Chirps from 85 kHz to 135 kHz, 16° to 11° beamwidth
Features:
  • 8-Internal, Broadband Ceramic Elements
  • Depth & fast-response water-temperature sensor
  • Operating frequencies:
  • Low—Chirps from 42 kHz to 65 kHz
  • Medium—Chirps from 85 kHz to 135 kHz
  • Beamwidth (Adjustable):
  • Low—25° to 16°
  • Medium—24° to 16°
  • 10 m (33’) cable
  • The depth and fast-response water-temperature sensor
  • 12 Pin Connector for use with Furuno TZT12F and TZT16F Displays